Jizerská magistrála

Běžecká trať Jizerská magistrála

Jizerská magistrála

Jizerské hory jsou pojmenované podle řeky Jizery, která zde pramení. Nejvyšší horou tohoto nejseverněji položeného pohoří v České republice je hora Smrk (1124m), o dva metry vyšší je v polské části Wysoka Kopa. CHKO Jizerské hory byla vyhlášena v roce 1967 a zaujímá plochu 350 km2. Pro Jizerské hory jsou charakteristická rašeliniště, z mnoha chráněných území vyniká Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Nikde jinde než v Jizerských horách nenajdete takové množství udržovaných rozhleden. Mezi ty nejnavštěvovanější patří Královka, Bramberk a Štěpánka. Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny, ve výšce kolem 1000 m vznikl jeden z nejkrásnějších běžeckých areálů v Čechách – Jizerská lyžařská magistrála - nenáročný a rozlehlý lyžařský areál, který skýtá 140 km upravovaných běžeckých tratí. Od roku 1968 se zde každoročně pořádá populární dálkový běh na lyžích „Jizerská 50“.

Jizerská magistrála patří k nejnavštěvovanějším trasám pro běh na lyžích v České republice. Strojová úprava těchto tras vnikla v roce 1984 z iniciativy pořadatelů Jizerské 50, kteří chtěli umožnit účastníkům závodu trénink na tento závod nejen ve dnech příprav před samotným závodem, ale i v průběhu celé zimní sezóny. Tento nápad si získal velkou podporu a v Jizerských horách se začala jako poprvé v Čechách upravovat lyžařská stopa pro širokou veřejnost. Od roku 2000 je Jizerská magistrála upravována Jizerskou obecně prospěšnou společností, která byla založena obcí Bedřichov za tímto účelem z důvodu zkvalitnění celosezónní úpravy tras a tím umožnění dalšího rozvoje a zlepšení podmínek pro turistický ruch v Jizerských horách.

V současné době je délka Jizerské magistrály cca 140 km. Na trasy existuje 15  nástupních míst (viz Nástupní místa).  Nástupní místa na trasy magistrály byla zvolena dle dlouhodobých zkušeností na základě hustoty osídlení, dobré přístupnosti a možnosti parkování. Od roku 2002 se upravují běžecké stopy ze Smědavy směrem k Novému Městu pod Smrkem a z Bílé Kuchyně směrem k Oldřichovu v Hájích. Od roku 2006 se upravují trasy v okolí Protržené přehrady, do Dolního Maxova k Lesaně, od roku 2007 k hraničnímu přechodu Jizerka - Orle

V zimní sezóně navštíví Jizerskou magistrálu dle průzkumu návštěvnosti Horské služby Jizerské hory až půl miliónu uživatelů z nichž je cca 1/3 stálými návštěvníky a 2/3 jsou jednorázoví návštěvníci. Zimní sezóna je počítána v průměru od 1. 12. do 15. 3. V zimní sezóně 2005/2006 se s úpravou magistrály započalo 18. 11. 2005, poslední úprava byla 15. 4. 2006 - rekordních 5 měsíců (85 úprav magistrály)!

Trasy Jizerské magistrály jsou však využívány celoročně, a to z toho důvodu, že jejich velká část vede po upravovaných cestách, které jsou vhodné nejen pro pěší turistiku, ale i pro cyklistiku, kolečkové brusle atd. Celková návštěvnost Jizerské magistrály v období jaro, léto a podzim se celkově vyrovná svou návštěvností zimnímu období.

Celkem má Jizerská magistrála pět větví základní trasy. Na každém významném rozcestí najdete přehledné orientační mapy s údaji o délce zbývající cesty k cíli a o možných dalších směrech. Celkem je na trase rozmístněno 27 mapových stojanů a 56 rozcestníků. Občerstvení nabízejí sezónní kiosky, které bývají otevřeny o víkendech po celou sezónu ( na Hřebínku, na Promenádní cestě, Na Knajpě), dále pak restaurace v Bedřichově, Nové Louce, Smědavě a Jizerce.

Lyžařské běžecké dálkové trasy v Jizerských horách mají dlouholetou tradici. Nejlepší běžecké podmínky bývají v okolí Bedřichova, na Nové Louce, Hřebínku, Kristiánově a Jizerce.


    SEVERÁK kamery
    SEVERÁK Jizerské hory 803m n.m.
    +420 608 447 987